4 Aylık Kediler Kaç Kilo Olmalı?

4 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Kedisinin gelişimini kontrol altında tutmak isteyen kedi ebeveynleri için kediler ortalama 8 aylık olana kadar 2 haftada bir kedilerinin ağırlığını tartmakta ve not almaktadır. 4 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusu da bu sebepten kedi ebeveynleri tarafından sıklıkla sorulur. Yavru kedilerin gelişim süreçlerinde ideal kilolarına sahip olmaları, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları açısından oldukça önemlidir. Yavru kedilerin gelişimi çok hızlı olduğundan, vücutlarının gerekli mineralleri, vitaminleri ve kalorileri aldığından emin olmalısınız. Bunun yolu her ne kadar düzenli ve ölçülü beslemeden geçse de kedilerin kilolarını takip etmek de bu aşamada size yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek 4 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

4 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

4 Aylık Kedi Boyutları

Sağlıklı, ölçülü ve düzenli bir şekilde beslenen 4 aylık kediler ortalama 1.5 ile 2.2 kg ağırlığında olmalıdır. Kedilerin kilolarını etkileyen genetik, cins ve cinsiyet gibi pek çok farklı faktör bulunduğundan, kedinizin ağırlığının bu aralıkta olmaması da muhtemel bir durumdur. Örneğin; Maine Coon cinsi büyük bir kedi, henüz 4 aylıkken dahi 2.5 – 3 kg ağırlığında olabilir. Aynı şekilde erkek kediler özellikle 3 aydan itibaren dişi kedilere oranla daha hızlı bir gelişim gösterdiğinden, bu kilo skalasında dişi kedilere oranla önde olması muhtemeldir.

4 aylık kedi kilosu, ortalamanın biraz daha üstünde olsa da ortada endişelenecek pek bir durum yoktur. Özellikle yavru kedilerde büyük bir iştah söz konusu olduğundan, düzenli beslenmediklerinde ihtiyaç duyduklarından daha fazla kalori alma eğiliminde olabilirler. Daha düzenli bir diyet ile 4 aylık kedilerin kısa süre içerisinde ortalama kilolarına kavuşmaları mümkündür.

Ancak 4 aylık kedi kilosu ortalama 1.5 – 1.3 kg’ın altındaysa ve kediniz nispeten küçük sayılan kedi cinsleri arasında yer almıyorsa, kedinizi yeterince beslemiyor olabilirsiniz ya da kediniz bir sağlık problemine sahip olabilir. Eğer kedinizin gereğinden fazla zayıf olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka veteriner hekiminize danışmalı ve bir uzmanın yorumunu almalısınız.

4 Aylık Erkek Kedi Kaç Kilo Olmalı?

4 aylık erkek kediler ortalama 1.7 ile 2.4 kg ağırlığında olabilir. Erkek kediler yavruluk dönemlerinde dişi kedilere oranla daha hızlı gelişim gösterdiğinden, erkek kedilerin ortalama kilogram verilerine oranla daha ağır olmaları olağandır.

Ancak kedinizin kilosu mutlaka vücuduyla orantılı olmalıdır. Kedinizin vücuduna oranla ideal bir kiloya sahip olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, ideal kedi kilosu isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

4 Aylık Dişi Kedi Kaç Kilo Olmalı?

4 aylık dişi kediler ortalama 1.5 ile 2.2 kg ağırlığında olabilir. Yavruluk dönemindeki dişi kedilerin erkek kedilere oranla gelişimi daha yavaştır. Her ne kadar arada büyük farklılıklar bulunmasa da söz konusu 4 aylık kedi kilosu olduğunda dişi kediler erkeklere oranla daha zayıf olabilir.

4 aylık kedi kaç kilo olur sorusuna yanıt olarak ortalama bir rakam vermiş olsak da kedinizin bu verilere bire bir uyum sağlamıyor olması bir hayli doğaldır. Çünkü kedilerin kiloları üzerinde etkili olan genetik, cinsiyet, cins (tür) gibi pek çok farklı faktör bulunur.

Eğer kedinizin bir sağlık problemi olduğundan şüpheleniyor ve gereğinden düşük kilo da bu düşüncenizi destekliyorsa, vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalı ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız.

Kediniz pek yakında 5. aya adım atacağından, sizler için şimdiden 5 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusunu yanıtladık! Ayrıca 2 aydan küçük kedilere ev sahipliği yapıyorsanız, yavru kedi gelişim tablosu isimli içeriğimiz sizlere bu konuda da rehberlik edebilir.

Yorum Yap!