17-subat-dunya-kediler-gunu

17 Şubat Dünya Kediler Günü Kutlu Olsun!

17 Şubat Dünya Kediler Günü 2002 yılında ilk kez IFAW, yani Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından ortaya sürüldü. 17 Şubat Dünya Kediler günü bugün birçok ülke tarafından tanınıyor ve kutlanıyor. Türkiye’de diğer Avrupa ülkeleri gibi Dünya Kediler Günü’nü 17 Şubat’ta kutluyor. Ancak tatlı kediciklerimizin bu özel günü hakkında büyük bir kafa karışıklığı söz konusu oluyor. Bazı ülkeler Uluslararası Kedi Günü’nü 8 Ağustos’ta kutlarken bazı ülkeler ise 17 Şubat’ta kutluyor.

Dünya Kediler Günü mü Yoksa Uluslararası Kediler Günü Mü?

IFAW tarafından önerilen özel günün aslında tam ismi Uluslararası Kediler Günü oluyor. Eğer Google üzerinden Dünya Kediler Günü’nü aratırsanız karşınıza çıkan bilgi panelinde bu özel günün 17 Şubat’ta kutlandığı ve kaynak ülkenin Polonya olduğu bilgisi yer alır. Ancak aynı sorguyu International Cat Day şeklinde aratırsanız (Türkçe arattığınızda kaynak eksikliğinden dolayı karşınıza muhtemelen haber siteleri çıkacaktır.) karşınıza çıkan bilgi panelinde bu özel günün 8 Ağustos’ta kutlandığı ve IFAW tarafından belirlendiği bilgisi yer alır.

Kafanızın bir hayli karıştığını biliyoruz. Peki hangisi gerçekten Dünya Kediler Günü? Gelin bir alt başlıkta bu soruya yanıt verelim.

8 Ağustos Mu Yoksa 17 Şubat Mı? Dünya Kediler Günü Ne Zaman Kutlanır?

IFAW tarafından oluşturulan bu özel günün Wikipedia sayfasına göre Uluslararası Kediler Günü bazı ülkelerde Dünya Kediler Gunu olarak da kutlanmaktadır. Avrupa ülkelerin bazıları bu özel günü genellikle 17 Şubat’ta kutlarken yine bazı Avrupa ülkeleri bu özel günü 8 Ağustos’ta kutlamaktadır. Ayrıca Rusya Dünya Kediler Gunu’nü 1 Mart’ta kutlarken Amerika bu özel günü National Cat Day (Ulusal Kedi Günü) olarak 29 Ekim’de kutlamaktadır. 

Dünya Kediler Günü’nün Amacı Nedir?

Dünya Kediler Gunu’nün amacı genel olarak kedilerin de tıpkı bizler gibi bu dünyaya ait olduğunu ve toplumlarımızın bir parçası haline geldiğini insanlara göstermektir. İnternetin en büyük fenomenlerinden olan kediler, dünya kediler gunu sayesinde popüleritelerini daha da ileri bir noktaya taşımışlardır. Yani bu özel gün kediler hakkında bir farkındalık yaratmak amacıyla IFAW tarafından oluşturulmuştur.

Tüm kedilerin ve kedi ebeveynlerinin Dünya Kediler Günü’nü kutlarız!

Yorum Yap!